Automaty nurkowe serwis i obsługa.
Automaty oddechowe to jeden z kluczowych elementów systemu podtrzymania życia w trakcie nurkowania. W przypadku automatów nie ma miejsca na oszczędności lub półśrodki.
Można nurkować w starym skafandrze, popękanej piance, z latarką która ma już wiele za sobą i nie świeci tak jak najnowsze modele. W przypadku automatów oddechowych nie ma jednak miejsca na oszczędności. Po wodą zawsze minimum dwa na głowę muszą być 100% sprawne i gotowe do użycia.
Z tego względu ważne jest regularne wykonywanie przeglądów, czyszczenie oraz wymiana części serwisowych. Dotyczy to zarówno pierwszego jak i drugiego stopnia. Automaty oddechowe renomowanych producentów posiadają wieczystą gwarancję pod warunkiem wykonywania okresowych przeglądów. Faktycznie ich budowa nie jest skomplikowana, stosowane części i komponenty są wysokiej jakości.
Przy założeniu, że nie popełniamy kardynalnych błędów eksploatacyjnych i nie narazimy delikatnych części automatów na urazy mechaniczne można zaryzykować twierdzenie, że są to produkty wieczne. Z tego względu zdecydowanie bardziej istotne jest w jakim są stanie i czy elementy zużywające się były wymienione a mnie ważne w jakim są wieku i po ilu nurkowaniach. Przy posiadaniu:
- odpowiedniej wiedzy i zmysłu technicznego,
- zestawu narzędzi,
- zestawu serwisowego,
- myjki ultradźwiękowej,
- odpowiedniej ilości czasu
Przy posiadaniu odpowiedniej wiedzy i narzędzi serwis automatów można wykonać we własnym zakresie. Nie jest to bardzo skomplikowana operacja jednak wymaga pewnego doświadczenia i wprawy. W końcu od sprawnego działania automatów zależy nasze bezpieczeństwo pod wodą. Dla osób, które nie mają czasu lub ochoty na zgłębianie tajników serwisowych lub kompletowania narzędzi, ale chcą bezpiecznie nurkować polecamy serwis automatów w autoryzowanym punkcie.
Ceny tego rodzaju usługi nie są porażające: koszt serwisu pierwszego stopnia to około 150-200 zł, koszt serwisu drugiego stopnia to około 100 zł. Podsumowując jeżeli stać cię na wypłynięcie łodzią na nabicie butli na Heli i wypłynięcie na Zatokę to nie będzie również problemu ze znalezieniem środków na regularny serwis automatów. Na tym oszczędzać nie warto.
Częstotliwość wykonywania serwisów uzależniona jest od:
- intensywności użytkowania,
- czystości wody w której nurkujemy i gazów którymi oddychamy,
- warunków przechowywania.
ogólnie od warunków pracy.
Automaty użytkowane komercyjnie w szkółkach nurkowych lub do prac podwodnych wymagają większej uwagi. Automaty prywatne, noszone w pudełku z wytłoczką, zawsze płukane po nurkowaniu, suszone i używane niezbyt często serwisować należy bardziej ze względu na upływ czasu i starzenie materiałów, uszczelek - ale też zapomnieć o tym nie można.
Czystość wody w której pracują automaty ma wpływ głównie na zużycie części eksploatacyjnych drugiego stopnia zestawu oddechowego. Natomiast duże zasolenie niekorzystnie wpływa na wszystkie części i pierwszego i drugiego stopnia. Automaty użytkowane w bardzo słonej wodzie należy po nurkowaniu płukać w słodkiej wodzie i dopiero po tym zabiegu suszyć. Osady soli mogą być przyczyną korozji oraz zamarzania.
Problemy mogą również powodować zanieczyszczenia w czynniku oddechowym. Na trwałość automatów i częstotliwość z jaką należy wymieniać części serwisowe ma temperatura przechowywania. Długotrwałe wystawianie na nasłonecznienie lub wysokie temperatury działa niekorzystnie i przyspiesza starzenie elementów gumowych. Suszenie dobrze jest wykonywać w ciepłym pomieszczeniu ale nie na słońcu i nie na gorącym kaloryferze.