Rozwiązania

Zasilanie polowe urządzeń elektrycznych z akumulatora i przetwornicy.

Na wyjeździe nurkowym bardzo często nie mamy dostępu do zasilania sieciowego a przydałoby się jakieś urządzenie elektryczne, którego używamy na co dzień w domu. Takie urządzenie najczęściej potrzebuję napięcia 230V.

Polowe zasilanie 230V

Okazuje się, że jest proste rozwiązanie: przetwornica 230V AC, która w połączeniu ze zwykłym akumulatorem, nawet takim samochodowym pozwoli zasilać dowolne urządzenie w terenie.

Niewielkie przetwornice (o mocach od kilkuset do 2 tys Watt) najczęściej pracują na pojedynczym akumulatorze 12V. Większe przetwornice zasilane są zwykle napięciem 24 lub 48V. Nam jednak zwykle wystarczy te kilkaset Watt bo aby uzyskać więcej potrzebne są bardzo ciężkie akumulatory o pojemności setek Ah.

Zależnie od potrzeb zakupić można przetwornicę z czystym sinusem lub z przybliżoną sinusoidą. Fachowa przetwornica 230V z pełnym sinusem, umożliwi na zasilanie dowolnych urządzeń pracujących na napięciu 230V AC. To oznacza, iż bez żadnego problemu możemy zasilać: domową lodówkę, telewizor, zmywarkę. Ograniczeniem jest rzecz jasna moc przetwornicy oraz pojemność posiadanych baterii, którą w razie potrzeby można łatwo zwiększyć łącząc akumulatory równolegle.
Bardziej wszechstronne są przetwornice z pełniutkim sinusem - więc oferujące napięcie o tych cechach jak w zwykłym gniazdku 230V AC 50Hz. Praktycznie, bardzo dobrej jakości przetwornica, oferuje  parametry napięcia do którego mamy dostęp w gniazdku na ścianie. Trzeba pamiętać, że część sprzętów na 230V będzie należycie działała na napięciu 230V z przybliżonym sinusem. Z tego względu korzystniej może być wybrać profesjonalną przetwornicę o niższej mocy zamiast urządzenia taniego, które na obudowie ma napisane dwa lub trzy razy tyle ile jest w stanie wyprodukować a do tego parametry dostarczonego zasilania są kiepskie.

Profesjonalne przetwornice muszą posiadać wszystkie niezbędne zabezpieczenia. Przede wszystkim przeciwzwarciowe. Jeśli doszło do zwarcia, mogłoby dotrzeć do zepsucia baterii, przetwornicy, a także podłączonego do niej urządzenia. Najczęściej również standardem jest ochrona przed odwrotnym podłączeniem źródła zasilania, zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe oraz przed  przegrzaniem.

Warto wiedzieć jak zachowa się urządzenie po awaryjnym przerwaniu pracy spowodowanym zwarciem lub przegrzaniem, czy samo się włączy ponownie, czy pozostanie wyłączone. Często wygodniej aby stało się ażeby po ustaniu przeciążenia albo też obniżeniu temperatury przetwornica wznowiła pracę a nie zawsze jest to możliwe. W innych wypadkach przesadna automatyzacja może okazać się niebezpieczna i lepiej jeżeli w sytuacji awaryjnej przetwornica wyłączy się.

Którą przetwornicę wybrać ?

Wybierając przetwornicę kierujemy się przeważnie ceną lub relacją moc / cena. Nie powinno być to jedyne kryterium, zobacz jak dobrać przetwornicę do obciążenia.

A co by było gdyby …

Teoretycznie możliwe jest nawet zasilanie sprężarki nurkowej z przetwornicy i zestawu akumulatorów … jednak ze względu na zapotrzebowanie na moc rozwiązanie to wydaje się mało wygodne i dość kosztowne. W celu nabicia butli 15L do ciśnienia 200 bar sprężarka o mocy 5 kW będzie pracowała około pół godziny. Do zasilania takiego układu potrzebne by były akumulatory magazynujące około 3,5 kWh, to znaczy o pojemności ponad 2 x 200 Ah, na przykład EPS 230-12 wadze 73 kg każdy! Do tego dochodzi waga samej przetwornicy. Zestaw akumulatorów i przetwornica to koszt około 3-4 tys zł, akumulatory wystarczą na około 200 takich nabić butli. W związku z tym chyba jednak bardziej się opłaca dokupić więcej butli 🙂 albo zakupić sprężarkę zasilaną silnikiem spalinowym.